Zabawki dla dziecka – co dla rocznego malucha?

Roczne dziecko bezustannie chce się uczyć nowych rzeczy i poznawać świat. Zabawki z pewnością pobudzą jego kreatywność i pomogą mu rozwijać wyobraźnię. Na rynku zabawek dla maluchów jest ogrom. Z tego właśnie względu rodzicom trudno czasami podjąć ostateczną decyzję  co do zakupu jednej z nich. Z jednej strony chcemy, by naszemu maluchowi niczego nie zabrakło, z drugiej strony zdajemy sobie sprawę, że nadmiar zabawek nie prowadzi do niczego dobrego i po jakimś czasie przyczyna się z pewnością do chaosu i bałaganu w mieszkaniu.
Jak więc zachować zdrowy rozsądek i w jaki sposób wybierać zabawki dla dzieci? Przy rocznym maluchu trzeba brać pod uwagę kilka, istotnych czynników.

Jak wybierać zabawki dla rocznego dziecka?

Najważniejszą i kluczową sprawą dla każdego rodzica jest bezpieczeństwo dziecka. Kupując dla niego zabawkę, musimy zwracać uwagę na to, czy nie posiada zbyt małych elementów bądź ostrych krawędzi. Roczny maluch nawet w trakcie zabawy, pozornie bezpiecznie wyglądającą zabawką, może zrobić sobie krzywdę. A lepiej tego uniknąć.

Kupując zabawki dla dzieci warto również zwrócić uwagę na preferencje i upodobania malucha. Czasami zdarza się, iż mimo zapewnień producenta co do przedziału wiekowego, zabawka nie będzie odpowiednia dla dziecka. Dla niektórych maluchów niektóre zabawki mogą być zbyt łatwe czy mało interesujące i odwrotnie. Warto też zaobserwować dziecko podczas zabawy i wychwycić czy bardziej przypadną mu do gustu efekty dźwiękowe czy wizualne zabawki.

Wybierając zabawki dla malucha powinniśmy zwrócić również uwagę na ich przydatność. Kupowanie któregoś z kolei pluszaka, którym dziecko z pewnością szybko się z nudzi ma niewielki sens. Dla rocznego malucha znacznie lepszym rozwiązaniem będzie chociażby zabawka edukacyjna, z której będzie mógł także korzystać z późniejszych etapach życia.
Przy zakupie zabawki dla naszego malucha warto zwrócić uwagę na te szczegóły. Dobra zabawka powinna być przede wszystkim bezpieczna ale także przydatna i odpowiadająca gustowi maluszka.