Z dzieckiem u stomatologa

Wizyty u dentysty to coś, czego boi się wielu dorosłych ludzi. Jednak nie warto przekazywać swoich odczuć dzieciom. Warto w nich zbudować pozytywne skojarzenia, bo to zaprocentuje w przyszłości. Podpowiadamy jak się za to zabrać.

Rozmowa i zabawa

Pierwszy krok to rozmowa z dzieckiem na temat zdrowia zębów, a także pracy stomatologa. Trzeba opowiedzieć dziecku co robi stomatolog oraz jak wygląda przychodnia dentystyczna. Należy przy tym używać pozytywnych słów, a nie takich jak „dentysta-sadysta”, aby nie zapadły dziecku w pamięć złe określenia. Warto też pobawić się w leczenie zębów, w czym pomagają nawet specjalne zestawy dostępne w sklepach z zabawkami.

Wybór stomatologa

Kolejny krok to wybór odpowiedniego dentysty. Warto sprawdzić czy nasza przychodnia stomatologiczna dysponuje lekarzem, który specjalizuje się w stomatologii dziecięcej. Po pierwsze taka osoba będzie potrafiła pracować z dzieckiem, a po drugie gabinet stomatologiczny będzie wyposażony w rzeczy, które uprzyjemniają dziecku wizytę. Spotykane są na przykład fotele dentystyczne o zabawnych kształtach, telewizory z bajkami w gabinecie, kolorowe plomby do zębów, kolorowe gabinety stomatologiczne, plakietki „dzielny pacjent” i wiele innych drobiazgów.

Wizyta adaptacyjna

Niezwykle ważne jest też umówienie się w przychodni na wizytę adaptacyjną. Podczas takiej wizyty nie powinno się wykonywać żadnego zabiegu stomatologicznego. Dziecko ma przede wszystkim zobaczyć gabinet, poznać swojego dentystę, porozmawiać z nim o zasadach higieny jamy ustnej. Jeśli dziecko ma ochotę może usiąść w fotelu, a stomatolog może wykonać przegląd ząbków. Ważne, by nic nie robić wbrew dziecku. Niektóre przychodnie stomatologiczne mają nawet specjalny program takich wizyt połączony z zabawami i różnymi atrakcjami – warto szukać takich miejsc.

Pierwsza wizyta

Typowa wizyta u stomatologa to dopiero czwarty etap przygotowania dziecka. Trzeba zrobić wszystko, aby dziecko było spokojne, a przede wszystkim nie okazywać swojego zdenerwowania. Warto umówić się z dzieckiem na nagrodę, która będzie je czekała po wizycie. Może to być drobny prezent, ale też coś niematerialnego jak wspólny spacer do parku czy wyjście do kina. Ważne, żeby dziecko zostało nagrodzone niezwłocznie po wizycie u dentysty.