Od kiedy najlepiej zacząć czytać maluchom?

Już od pierwszych miesięcy życia maluszka warto przyzwyczajać go do obecności książek, czytać mu i tym samym rozbudzać w szkrabie ciekawość świata. Wielu rodziców uważa, że tak małym brzdącom na niewiele zda się lektura książek – tymczasem jeśli jest ona dopasowana do wieku dziecka, może przynieść mu naprawdę wiele korzyści. Czytanie wspiera motorykę malucha, pobudza jego zmysły jak również rozwija wyobraźnię. W dzisiejszym artykule podpowiadamy, na co zwracać uwagę przy wyborze odpowiedniej książeczki dla niemowlaka.

Jak wybrać odpowiednią książeczkę dla niemowlaka?

Najważniejsze jest to, by książeczka posiadała odpowiednie barwy. Wzrok maluszka nie jest jeszcze tak rozwinięty i wyostrzony jak ma to miejsce w przypadku człowieka dorosłego. Z tego właśnie względu warto sięgać po książeczki kontrastowe. Zawierają one czarno-białe elementy, które maluch bez problemu będzie w stanie dostrzec.

Ważne jest również to, by zaopatrzyć się w książeczki o nieco bardziej urozmaiconej kolorystyce. Żywe, jaskrawe barwy z pewnością przykują uwagę dziecka i zachęcą je do kreatywnej i ciekawej zabawy.

Najmłodsze szkraby z pewnością najbardziej zainteresowane będą ilustracjami zawartymi w książce i z chęcią będą się im przyglądać. Jeśli jednak dobierzemy odpowiednią do wieku dziecka tematykę, sama treść również może zwrócić jego uwagę. Po jakimś czasie warto sprawić dziecku lekturę z krótkimi, zwięzłymi opisami bądź historyjkami. Najlepiej w tym wypadku sprawdzi się tematyka zwierząt czy przedmiotów codziennego użytku.

W sklepach, oferujących zabawki dla dzieci dostępne są również książeczki stymulujące zmysły szkraba. Niektóre wydają szeleszczący dźwięk, inne świecą a jeszcze inne posiadają lustereczka. Te drobne szczegóły mają dobry wpływ na rozwój malucha i pozwalają mu doskonalić swoje umiejętności. Tego typu książeczki najczęściej wykonane są z miękkich, przyjemnych w dotyku tkanin. Są bezpieczne w użyciu i zazwyczaj posiadają prostą tematykę, która z pewnością zainteresuje niejednego szkraba.

Jeśli interesują Cię również porady dotyczące higieny i pielęgnacji skóry dziecka oraz artykuły o tematyce kosmetycznej zerknij na https://blog.esentire.pl/