Niania bierze udział w wychowaniu Twojego dziecka. Jak zadbać, by było ono zbieżne z zasadami rodziców?

Przychodzi taki czas w życiu każdej mamy, kiedy musi ona wrócić do pracy zawodowej. Wtedy pojawia się pytanie: komu powierzyć opiekę nad dzieckiem? Czy zdecydować się na pomoc kogoś z rodziny (matki, teściowej, cioci)? Czy może powierzyć swoje dziecko profesjonalnej niani? Niewątpliwie to, kogo wybierzemy do opieki nad maluszkiem, będzie miało wpływ na jego rozwój psychofizyczny i emocjonalny. Niania będzie poniekąd wychowywać naszą pociechę podczas naszej nieobecności. Warto więc podejść do tej sprawy z rozwagą.

Czy niania ma wpływ na wychowanie twojego dziecka?

Nie da się ukryć, że niania, spędzając czas z dzieckiem, wpływa na jego rozwój emocjonalny i społeczny. Aby uniknąć konfliktów i nieporozumień w kwestiach dotyczących wychowania dzieci, warto jest znaleźć osobę, która będzie się zgadzała z naszymi metodami i poglądami. Już na samym początku współpracy trzeba ustalić zasady, których chcemy, aby przestrzegała, spędzając czas z dzieckiem. Dzięki temu maluch nie będzie dostawał sprzecznych komunikatów (np. mama nie pozwala oglądać telewizji przed snem, a niania pozwala). Jeśli opiekunka po zakończeniu dnia pracy chce opowiadać o tym, jak spędziła dzień z dzieckiem to bardzo dobry sygnał. Takie podsumowanie czasu, które maluch spędził bez nas, jest bardzo cenne. Dowiemy się wtedy o jego postępach, reakcjach na różne sytuacje i bodźce, a ponadto lepiej poznamy samą nianię. Dzięki takim rozmowom możemy też łatwo ustalić sposób postępowania w przypadku, gdyby pojawiły się jakieś problemy związane z rozwojem dziecka lub problemy wychowawcze.

Czy lepiej wybrać nianię z ogłoszenia, czy powierzyć opiekę nad dzieckiem babci?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jest to bardzo indywidualna kwestia. Nie wszystkie mamy mają w ogóle taką możliwość, jeśli jednak babcia nie pracuje i jest chętna do pomocy, na pewno warto rozważyć tę propozycję. Sporna może być jednak kwestia metod wychowawczych. Mogą pojawić się różnice zdań, a wszelkie kwestie sporne trzeba będzie rozwiązywać bardzo dyplomatycznie. Zatrudniając opiekunkę, to my mamy decydujący głos w kwestiach wychowania dziecka. Trzeba również pamiętać, że dziadkowie postępują z wnukami inaczej niż z własnymi dziećmi – często są bardziej pobłażliwi, pozwalają na wiele więcej. Może mieć to niestety negatywny wpływ na dzieci. Poza tym wiadomo dobrze, ile energii potrzeba do opieki nad dzieckiem. Czy osoba starsza jest w stanie poświęcić maluchowi tyle zaangażowania i uwag,i co osoba będąca w sile wieku?

Jeśli zdecydujemy się na zatrudnienie profesjonalnej opiekunki, koniecznie zajrzyjmy na portal niania.pl, na którym znajdziemy profile osób zajmujących się opieką nad dziećmi, pogrupowane według lokalizacji, ocen i referencji oraz doświadczenia kandydatek. Jeśli potrzebna nam jest niania w Gdańsku, wystarczy, że na głównej stronie portalu odszukamy swoją lokalizację i od razu trafimy na listę osób z tego miasta. To naprawdę ogromne ułatwienie w trudnym procesie poszukiwań niani idealnej.