Jak utrzymać zabawki w czystości?

Maluchy każdego dnia mają kontakt ze swoimi ulubionymi zabawkami. Często jednak nie przykładają większej wagi do tego jak się z nimi obchodzą i gdzie je kładą. Pluszak, lalka czy grzechotka nie raz lądują na ziemi i tym samym stają się doskonałym siedliskiem dla roztoczy i bakterii. Zabawki często trafiają do buzi naszego szkraba, który poznaje je nie tylko zmysłem dotyku ale i smaku. Z tego właśnie względu należy dbać o odpowiednią higienę zabawek dla dzieci. Dzisiaj przedstawiamy kilka, przydatnych rad w tej kwestii.

W jaki sposób dbać o higienę zabawek?

Nierzadko kąpiel zarówno dla dzieci jak i rodziców okazuje się ogromną zmorą. Maluchy bronią się nogami i rękami przed codziennym myciem. Są jednak sposoby, by zachęcić do niego szkraba i stopniowo przyzwyczajać go do wody – zabawki do kąpieli. Są niezwykle pomocne w walce z dziecięcym uporem ale również o nie trzeba odpowiednio dbać. Po wyjęciu ich z wody należy całkowicie je wysuszyć. Pozostałości płynów do kąpieli to doskonała pożywka dla bakterii. Najlepiej więc raz na jakiś czas umyć gumową kaczuszkę czy żabkę w wodzie z środkiem dezynfekującym.

Jeśli chodzi o pluszaki, w ich przypadku wyjątkowo trzeba dbać o utrzymanie odpowiedniej higieny. Materiał, z którego wykonane są tego typu zabawki to doskonałe miejsce dla drobnoustrojów i roztoczy. Maskotki jednak bez problemu można wyprać w pralce, pod warunkiem, że nie posiadają one wewnątrz mechanizmu grającego, który w kontakcie z wodą z pewnością by się uszkodził. Dobrym sposobem na odświeżenie zabawki jest również umieszczenie jej w zamrażarce na kilka godzin. Niska temperatura idealnie radzi sobie z bakteriami.

Najmniej problemu sprawiają zabawki plastikowe – do ich wyczyszczenia potrzebujemy jedynie wody z dodatkiem środka czyszczącego. Zwracajmy jednak uwagę na ich skład – ważne, by nie posiadały chloru, który będzie szkodliwy w kontakcie z jamą ustną dziecka. Można również włożyć zabawkę do zmywarki, używając do jej czyszczenia płynu do mycia.

Jeśli interesują Cię również porady dotyczące higieny i pielęgnacji skóry dziecka oraz artykuły o tematyce kosmetycznej zerknij na https://blog.esentire.pl/