Jak nauczyć dziecko czytać?

Wielu rodziców zadaje sobie pytanie, czy da się dziecko nauczyć czytać jeszcze zanim pójdzie do szkoły. Tak, a nawet warto, by ułatwić mu start.

Pierwsze dni w szkole są stresujące, dlatego jeśli to możliwe, warto zminimalizować stres i nauczyć dziecko podstaw czytania już wcześniej. Wszystko musi zacząć się od przykładu rodziców. Nieczytająca mama i tata raczej nie nakłoni młodego człowieka, by sięgnął po książkę.

Na początek nie obejdzie się bez wspólnego czytania. Na początek można czytać bajki. Później warto przejść do oglądania książeczek z obrazkami i prostym tekstem.

Można też wybrać bajki edukacyjne, w których widać jak na dłoni literki i ich kształty. Przydatne mogą być też gumowe literki do układania czy pluszowe do zabawy. Następnie można dawać dziecku książeczki z tekstem i czytać je wspólnie, literując.

Jeśli zostawimy malucha z książką sam na sam jest szansa, że z czasem zacznie sam literować wyrazy. Warto mieć też zeszyt z zabawnymi ćwiczeniami, takimi jak pisanie literek za pomocą kolorowych i brokatowych mazaków.