Głośne zabawki mogą zrujnować słuch dziecka?

Zabawki dla dzieci są dzisiaj tak różnorodne i oryginalne, że ciężko wyjść ze sklepu bez dodatkowego, nowego gadżetu, w szczególności, jeśli towarzyszy nam dziecko. Uwagę malucha przyciąga nie tylko ciekawy wygląd zabawki ale również szereg funkcji, które sprawiają mu ogromną frajdę. Warto więc wybierać takie, które nie tylko dostarczą dziecku solidnej porcji rozrywki ale również pozytywnie wpłyną na jego rozwój.

Brzdące lubią wszystko co gra i wydaje dźwięki – z chęcią też sięgają po takie zabawki, które są przyjemne dla ich uszu i dodatkowo urozmaicają rozrywkę. Nie wszystkie zabawki imitujące dźwięk warto kupować maluchom. Są też takie, które mogą im wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Dzisiaj wyjaśniamy, dlaczego niektóre grające zabawki mogą zagrażać zdrowiu dziecka.

Czy dziecko może stracić słuch przez nieodpowiednie zabawki?

Maluszek od razu po urodzeniu jest w stanie rozpoznać dźwięk oraz muzykę od szumu. Uczy się tego już w łonie matki. Potrafi nie tylko rozpoznawać dźwięki ale również je zapamiętywać a z czasem także naśladować. Z biegiem czasu zaczyna wyostrzać się słuch dziecka a co za tym idzie – jest ono bardziej odporne na hałas.

Według naukowców niektóre zabawki negatywnie wpływają na zmysł słuchu dziecka i mogą go nawet uszkodzić. Co prawda, komórki słuchowe szkrabów mają zdolność do szybkiej regeneracji, natomiast jeśli maluch stale narażony jest na hałas, może to bardzo źle odbić się na jego słuchu. Mowa tu o zaburzeniach czy nawet całkowitej utracie słuchu.

Warto zaznaczyć, że dzieciaki tak naprawdę nie lubią hałasu a towarzystwo głośnych dźwięków po prostu im przeszkadza. By podczas zabawy nie zaszkodzić maluchowi, przed wyborem odpowiedniej dla niego zabawki, warto przetestować ją na własnych uszach. Dorośli mają przecież znacznie bardziej ‘odporny’ słuch.

Warto też sprawdzać, czy zabawka posiada potrzebne atesty. Niezwykle ważna jest również regulacja głośności, którą sami będziemy mogli sterować i tym samym uchronić słuch maluszka przed uszkodzeniem.